Co jsme zažili

Vánoční výlet – zámek Potštejn 8.12.2021

V předvánočním čase jsme se vydali na výlet na zámek Potštejn. Děti si vyslechly betlémský příběh, který se odehrával v prostorách zámecké expozice. Příběhem provázel chlapeček Honzík, který se společně s andělem Arielem vydal na dalekou cestu přes lesy, Nazareth, dobové tržiště až do Betléma, aby spatřil narození Ježíška. Cestou potkal i tři krále, kteří mu sdělili, jaké dary Ježíškovi nesou. Honzík chtěl s dětmi také přinést dárek a společně se rozhodli pro písničku – vánoční koledu. V městě Betlémě nakonec Honzík s dětmi spatřili Marii, Josefa i malého Ježíška.
Po vánočním příběhu děti směly jít do útulné cukrárny, kde si vypily čaj a snědly domácí cukroví. Před odjezdem jsme si ještě stačili prohlédnout vánoční výstavu betlémů a pohádkových bytostí. 🙂
 

Čertovská školka 3.12.2021

Na Mikuláše se naše školka proměnila v školku čertovskou. Děti přišly v kostýmech čertíků, andílků i Mikuláše. Soutěžily o nejlepší čertí škleb, poletovaly po třídě, tančily čertovské variace, skákaly přes oheň a házely bramborou či zlaťáky do kotle. Dohlížel na ně pekelný dozor – čertice Alenka, pekelnice Monča a ďáblice Hanča… a samozřejmě i dozor z nebe – svatá Hanička. Děti za úspěšné absolvování čertovské školky získaly výuční čertovský list. Nechyběla ani tradiční nadílka od Mikuláše pro hodné dětičky 🙂

 

Výtvarná soutěž “ Duhový svět“ 25.2.2021

Pro letošní školní rok 2020/21 jsme vyhlásili na podzim celoroční téma Duhový svět. S tím je spjata výtvarná soutěž, kdy děti a rodiče tvoří originální krásné výrobky bez omezených možností fantazie, které pak ve školce soutěží.

Stejně tak i letos se nám sešly nádherné výrobky, které můžete prohlédnout ve fotogalerii. Moc děkujeme rodičům a dětem za zapojení. Všichni jsme si užili krásnou několikatýdenní výzdobu MŠ, kdy jste hlasovali pro své favority.
V Karnevalovém týdnu nás čekalo slavnostní vyhlášení, kdy se umístil na
1.místě – Martínek a Verunka Landovi
2.místo – Izabelka Pazderková
3.místo – Martínek Rambousek
4.místo – všechny ostatní zůčastněné děti

Všem moc gratulujeme a děkujeme za účast

Karnevalový týden 22.-26.2.2021

Tradiční  Karnevalový týden jsme si letos užili. Každý den byl tématicky rozdělený a proto jsme se měli na co těšit.

Pondělí nás čekal Pruhovaný den – všechny děti i paní učitelky přišly v pruhovaném. Děti pracovaly na stanovištích, povídali jsme si o Masopustu, o maskách, vyzkoušeli si klibnu, procvičovali prostorové pojmy v průvodu a jiné činnosti.
Úterý byl zábavný Kloboukový den –  to se sešlo zajímavých klobouků… myslivecký, slamák, třpitivý, kšiltovka, buřinka, kovbojský, čarodějnický, gentlmanský, policejní….byla to pěkná podívaná . Modelovali jsme masopustní jitrnice, učili se novou báseň, shlédli  Chaloupku na vršku Jak se slaví Masopust a hráli hry s klobouky.
Ve středu jsme se už těšili na Velký karneval. Přišlo mnoho úžasných masek, které se nám představily , hráli jsem karnevalové hry a soutěžili. Zatančili jsme si i zazpívali v karnevalovém průvodu i zahráli na Orffovy nástroje.
Čtvrtek byl den Barevný – tentokrát modrý – všichni dnes přišli v modrém, povídali jsme si o této barvě a vyráběli dárek, který si děti odnesly domů. Někteří  přívěšek na klíče pro maminku, jiní zdobenou škrabošku.
Pátek byl dnem lenivým a proto se jmenuje Pyžamový – kdo se dnes do školky ráno nepřevlékl, neudělal chybu. Všichni jsme se sešli v pyžamkách a nočních košilích. Trochu jsme po ránu lenošili, dívali se na pohádky. Aby toho lenošení nebylo moc, tak jsme si raději zacvičili , zazpívali a vypracovali pracovní list. Poté jsme šli na dlouhou procházku, abychom načerpali energii na nadcházející víkend.

Zábavné ateliéry 10.2.2021

Dnešní „zábavné ateliéry“ se nesly v duchu blížícího se svátku Valentýna – tudíž byly pojaty jako vyjádření dětí svým rodičům, nebo i babičkám či dědečkům, jak moc je máme rády. Děti vyráběly hezké obrázky, které si nesly domů jako dárek.

Knížkový a Kostičkový den 5.2.2021

Dnešní den se nesl v duchu KNIH a KOSTIČEK. Jelikož jsou knihovny zavřené, předškoláci si v Knížkové dny přinesou svou vlastní knihu, kterou představí ostatním kamarádům. Povídáme si o názvu knihy, někteří znají i autora, někdo vypráví děj, jiný mluví o hlavním hrdinovi, další ukazuje obrázky, pěkné jsou knížky, které už těšily rodiče a stále jsou oblíbené u dětských čtenářů.
Mladší děti se vrhly do role stavitelů, architektů, pomocníků a konstruovaly věže, mosty, hrady, pyramidy, tunely, města apod.

 

Vánoční den ve školce 18.12.2020

Slavností předvánoční atmosféru jsme si nachystali  s dětmi v pátek před vánočními prázdninami. Pochutnali jsme si u slavnostní tabule na  vánočním cukroví a bramborovém salátu a ve třídě na nás čekalo překvapení. Ježíšek nám letos nadělil kromě hraček především sportovní pomůcky, na které se moc těšíme na jaro na zahradu.

Divadelní představení O řepě

Dnes 6. října k nám do školky přijelo maňáskové divadlo Ludmily Frištenské. Děti s kamarádem kašpárkem shlédly pohádku „O veliké řepě“.  Netřeba  tento oblíbený příběh představovat, snad jen, že ho provázely  veselé písničky, děti si osvojovaly posloupnost děje a utvrzovaly pojmy první, poslední, před, za.

EXKURZE – Naučná stezka Hořiněvským lesem

Ve středu 7. října jsme  zažili krásný výlet v nedalekém okolí. Jeli jsme objednaným autobusem, v cíli na nás čekali moc milí přírodovědní instruktoři Terezka a  Michal.  Naučná trasa nás vedla lesem – po lesních stezkách i mimo cesty, kde jsme poznávali různé druhy hmyzu, broučků, lesních škůdců, obojživelníků, také určovali druhy stromů a živočichů obývajících les a jejich stopy.
Vůbec nám nevadila bahnitá cesta, hodina a půl chůze utekla jako nic. Našli jsme i nového kamaráda – kočičku, která nás provázela od začátku až do cíle. Exkurze se všem líbila a plni zážitků jsme se vrátili do školky.

 

Malá technická univerzita

Ve čtvrtek 24. 9. se předškolní děti v rámci nespavého režimu seznámily s paní lektorkou z Malé Technické Univerzity.

Během první lekce ,, Malý stavitel´´se učily poznávat označení budov (lékárnu, nemocnici, policii a další).

Podle návodu stavěly silnice ve městě, do kterých doplnily domy postavené z kostiček lego duplo. Postavené město jménem ,,BLUE´´zakreslily do mapy. Dozvěděly se také kdo je to kartograf a jak vypadají různé druhy map a jak se v nich orientovat (co jsou lesy, cesty, domy, …).

 

 

Pokusy s barvičkami

V rámci tématu “ Duhový svět-barvy“ si děti vyzkoušely míchání temperových berev i nejrůznější barevné pokusy. ( více fotografií v Galerii)

Jogohrátky

Dnes 21. září k nám do školky zavítaly Jogohrátky. Děti se rozdělily na mladší a předškoláky, aby si lekci pořádně užily dle schopností – možností svého věku.
Vzájemně se představily, cvikem předvedly, jak se dnes cítí a už se balily na výlet. Než vyrazily, šly do ovocného sadu, kde sklízely jablíčka a moštovaly na cestu džus. Na výletě musely překonávat překážky, když potkaly kočku. Kočičce kručelo v bříšku, potřebovala se hodně protáhnout a běžet hledat myši. Poté děti našly hada. Na své výletní cestě dál narazily na provazochodce.  Jakmile se s ním seznámily, střetly se s velkým psem. Už už šly dál a cestu jim zkřížila zatoulaná žirafa ze ZOO.  Když se blížily k rybníčku, vyskočila na ně žába. Na mýtince výletníci zahlédli zajíce. Šly dál a cestu jim zkřížil velký kámen. Najednou objevily na louce rybníček, který byl zasypán pylem z květin a tak pomáhaly včeličkám vysypaný pyl sesbírat. Když po lávce přebrodily rybník, přešly lávky a z celé té únavy usnuly. Aby se nevrátily domů od pylu, musely se očistit. Celý příběh si děti „procvičily“-protahovaly tělo a seznamovaly se s prvky jógy.  Na rozloučenou děti zacinkaly na činelky a rozloučily se s těšením na další setkání.